Wermikompost to podłoże które działa jak nawóz, ponieważ jest nasycone dobrymi bakteriami glebowymi które powstają podczas trawienia resztek organicznych przez dżdżownice i ulegają przekształceniu w formę łatwo przyswajalną dla roślin. Dodatkowo wzbogaca ziemię całą gamą mikroorganizmów które pobudzają życie mikrobiologiczne gleby a mumifikują patogeny, nicienie i metale ciężkie.
Czym są koprolity?
Koprolity to inaczej odchody dżdżownic. Koprolity mają sypką, gruzełkowatą postać, ciemną barwę i stabilną strukturę. Z wyglądu przypominają próchnicę i mają podobne do niej działanie – poprawiają strukturę gleby, napowietrzają ją i użyźniają. Dzieje się tak dlatego, że wermikompost zawiera duże ilości enzymów oraz mikroorganizmów, które, wprowadzone do gleby, pobudzają jej życie biologiczne. Często zdarza się, że gleba może być bogata w substancje organiczne, ale ze względu na brak życia biologicznego w glebie są one niedostępne dla roślin.
Miarą jakości Wermikompostu jest ilość koprolitów w kompoście. Inaczej opisując jest to stosunek materii przerobionej przez dżdżownice do pozostałej „nieprzerobionej” materii. Im większa zawartość koprolitów w kompoście tym możemy przyjąć lepszą jego jakość.
Zawarte w wermikompoście pozytywne mikroorganizmy, wprowadzone wraz z nim do gleby, uaktywniają zawarte w niej mineralne składniki pokarmowe, które dotąd były nieprzyswajalne dla roślin. Dlatego po dodaniu do gleby biohumusu zwiększa się w niej znacząco ilość makro- i mikroelementów przyswajalnych dla roślin, a toksyczne związki metali ciężkich są w przewodzie pokarmowym dżdżownic przekształcane w formy trudno przyswajalne, dzięki czemu nie przenikają do roślin.
Dzięki koprolitom gleba zwiększa swoje możliwości magazynowania wody. Dzięki temu wzrasta rezerwuar wody dostępnej dla roślin podczas suszy i mniej składników odżywczych jest wypłukiwanych w głębsze warstwy gleby. Już nawet niewielki % biohumusu pomaga znacząco ograniczyć skutki erozji gleby!
Dzięki dużemu zagęszczeniu dżdżownic i dobrze dobranej diecie, nasz biohumus nie ma nieprzyjemnego zapachu i jest bardzo dobrze zagęszczony - ma wysoki procent koprolitów. W naszej farmie nie używamy obornika, gdyż jego wartość pokarmowa dla dżdżownic jest niska i nie jest on stabilnym źródłem pożywienia. Nasze dżdżownice jedzą tylko warzywa i owoce dzięki czemu mamy bardzo wysoką zawartość substancji organicznej w wytworzonym wermikompoście. Nasz wermikompost jest dodatkowo przesiewany od frakcji nieprzetrawionych, dzięki czemu jest bardzo czysty i jednolity.
Użyźni każdą glebę, poprawi jej strukturę i zapewni doskonałe warunki mikrobiologiczne do rozwoju naszych roślin.
Wermikompost jest pełen składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas i mikroelementy, które są niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin. Wspomaga procesy biologiczne w glebie, poprawiając zdrowie gleby i roślin.
Wermikompost dostarcza cenne składniki odżywcze do gleby trawnika, co może przyczynić się do lepszego wzrostu i zdrowia trawy.Zastosowanie wermikompostu na trawniku zależy od Twoich preferencji, potrzeb trawy oraz specyficznych warunków glebowych na Twoim terenie.
Dzięki dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych, wermikompost może przyczynić się do obfitości i dłuższego okresu kwitnienia roślin ozdobnych. Stosowanie wermikompostu może pomóc w ograniczeniu konieczności używania sztucznych nawozów chemicznych.
Wermikompost może wpłynąć na lepszą jakość owoców poprzez dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych oraz wspieranie ogólnego zdrowia roślin. Mikroorganizmy obecne w wermikompoście mogą wspomagać zdrową mikroflorę glebową, co z kolei może wzmocnić odporność roślin owocowych na choroby i szkodniki.
kliknij i zobacz które będą idealne dla twoich potrzeb